Для рятування життя людини, витягнутої з води, дорога кожна секунда. Якщо потопаючий пробув під водою не більш за п’яти-шести хвилини, то, щоб привести його до свідомості, потрібно негайно почати штучне дихання (будь-яким способом).
Мал. 1. Прийоми порятунку потопаючого і надання йому першої допомоги.
Заздалегідь необхідно:
1. Покласти врятованого на правий бік з нахилом голови вниз.
2. Бинтом, хусткою або пальцем очистити рот, ніс і глотку від мулу, піску і слизу.
3. Щоб видалити воду зі шлунку та легенів, потрібно покласти потерпілого на своє коліно, підтримуючи лівою рукою його лоб, а правою рукою піднімати його і злегка ударяти по спині у напрямі до голови (мал. 1, л).
4. Швидко, не тривожачи врятованого, зняти з нього одяг або, принаймні, розкрити комір, розстебнути пояс і тому подібне так, щоб ніщо не утруднювало дихання.
5. Потрібно прагнути викликати чхання, для цього давати нюхати нашатирний спирт, оцет, лоскотати в ніздрях і глотці пером, щіточкою, травою або кінчиком згорнутого носового платка (мал. 1, м).
6. Одночасно з цим усе тіло врятованого, його руки й ноги розтирати у напрямку до серця шматком вовняної чи суконної матерії для підтримки кровообігу.
7. Нижню частину тулуба та ноги слід зігрівати, обернувши ковдрою, сухим одягом, прикладаючи грілки чи пляшки з гарячою водою.
8. Різко бризнути холодною водою на обличчя й груди потерпілого. Якщо дихання непомітне чи слабке, потрібно уважно й безперервно проводити штучне дихання до приїзду лікаря. Рекомендується два способи штучного дихання.
Перший спосіб (мал. 1, н). Підкласти валик або туго згорнутий одяг під спину потерпілого, повернути його голову набік, відкрити рот, вставити роторозширювач і витягнути язик. Захопити потерпілого за зап'ястки, плавно, із силою тягнути їх на себе, вгору і за його голову. Продержавши їх у витягнутому стані 1-2 сек., зігнути у ліктях, повільно і без поштовхів, з силою притиснути до грудної клітки для видиху. Ці рухи повторювати із темпом 14-15 разів на хвилину. Штучне дихання цим способом краще виконувати вдвох.
Другий спосіб (мал. 1, о). Покласти потерпілого обличчям донизу, повернути його голову набік і витягнути руки вперед. Стати збоку на коліна лицем до його голови і поперемінно сильно здавлювати долонями нижню частину грудної клітки у темпі 16-18 разів на хвилину.